Domácnost

Zero waste svačiny

Tento článek bude stručný. Faktem je, že pokud chceme eliminovat námi vytvořený odpad, tak je potřeba se naučit připravovat si svačiny. Řídit se heslem: Být připraven.

Má to několik výhod:

1, Sami víte, z jakých ingrediencí si svačinu chystáte. Doma si často nachystáte kvalitnější a zdravější variantu.

2, Svačinu si nachystáte do sklenice s víkem, boxu nebo jiného obalu doma a ten používáte opakovaně. Nemusíte se uchylovat ke koupi něčeho v obalu.

3, Na svačinu se těšíte, už když ji nesete s sebou. (Mimochodem tím budujete zdravý vztah ke svému tělu).

Jediná nevýhoda je o něco větší časová náročnost. Není to ovšem pravidlem, protože shánět na poslední chvíli svačinu nebo něco k zahnání vlčího hladu a jít jen kvůli tomu do obchodu vám také zabere čas. Hladoví také často utratíte více peněz. Pro mě, jít pro „dvě věci“ do obchodu, je vlastně větší otrava než velký nákup.

Moje nejoblíbenější tipy na svačiny, které jsou ze surovin koupených v obchodě na váhu:

Ovesná kaše s ořechy, semínky a medem

Nachystám si ji večer nebo v rychlosti ráno. Do sklenice dám ovesné vločky a zasypu semínky a ořechy. Doplním vodou, vločky potom přes noc nebo během dne vodu nasají (stačí i cca 10 minut). Nakonec přidám lžičku medu.  

Pokud chcete ušetřit čas, namíchejte si semínka a ořechy dle libosti do jedné sklenice. Ráno tak uděláte jeden pohyb místo několika.

Mandlový jogurt s ovocem a javorovým sirupem

Jogurt z mandlí vyrobil manžel pouze z mandlí a probiotik a nechal ho dělat v našem rýžovaru (ale jde to i bez něj). V lednici tedy mám velkou sklenici s jogurtem. Ráno ho přemístím do své skleničky a dozdobím. 

Ovoce a ořechy se sušeným ovocem

Nestárnoucí klasika. Miluji kombinaci jablek, mandlí a datlí. Na podzim si užívám hroznové víno a švestky.

Pomazánka ze slunečnicových semínek se zeleninou (nebo chlebem)

Tato pomazánka je rychlá, potřebuje však přípravu předem. Ideálně den předem namočíme hrnek slunečnicových semínek, které rozmixujeme se lžící ume octa, lžičkou papriky, 4 lžícemi sušeného droždí a 1/4 lžičkou kurkumy (nebo jiným kořením dle preference). Nachystáme si zeleninu, krekry nebo chléb a hurá do práce.

Pomazánka z červené čočky se zeleninou (nebo jiné čočky či fazolí)

Červenou čočku uvaříme večer předem tak, aby byla hustá a dochutíme ji oblíbeným kořením. Když čočku vařím na večeři, vařím jí schválně více a přebytek pak využiji právě na pomazánku. Uživám si ji s čerstvou zeleninou. 

Přebytek z večeře zabalený to řasy a lá sushi

Ideální svačina pokud vám zbyla rýže z večeře, nebojte se použít také quinou nebo jinou obilovinu či zeleninovou směs. Doplňte zeleninou dle potřeby a zarolujte. Nehraji si tady příliš na estetiku, prostě to zaroluji a hotovo. Uznávám, že se řasa kupuje v obalu a cestuje z daleka. Na druhou stranu nerada vyhazuji jídlo a takto ho lahodně využiji.  

Jde to vůbec zero waste?

Úplně bez odpadu, tedy zero waste naše potraviny asi nikdy nebudou. Jedině pokud bychom si vypěstovali všechno sami. Důležité ale je začít a mí chuť změnit své návyky k lepšímu.

Pokud bychom chtěli zero waste myšlenku přenést ještě dál, uvažovali bychom o nákupu převážně lokálních surovin. Tedy raději jablko než banán a podobně. To však už nechám na vás. Já totiž vím, že řasy jsou pro mě jednou za čas příjemným zpestřením a sušené datle patří mezi mé velké oblíbence. 

Chystám si svačinky tak, ať mě to baví. Stačí když na to půjdete krůček po krůčku s radostí a lehkostí. A jaké jsou vaše oblíbené svačiny?

Dobrou chuť

Pure Earth WomanJsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty two − = 12