Pro zdraví

Obutá a neobutá

Do posilovny, kam v Americe chodíme, si obouvám bosoboty. Často se mě na ně ptají. Vypadají vtipně oproti teniskám, ale na druhou stranu cítím zvědavost lidí a jejich zájem. Proč tedy bosoboty?

Bosobotami myslím boty, které zaručují prostor pro naše prsty na nohou, nijak je nestlačují a zároveň mají tenkou podrážku. Jsou lehké a tak se nám v nich příjemně chodí. Nemají taky žádný podpatek ani speciálně zpevněnou klenbu. Je to z důvodu, že chceme naši nohu chůzí pěkně zpevnit a zvědomit na ní všechny svaly. Při správné chůzi naše prsty pracují jako čidla, při kroku tlumí nárazy, nechodíme přes patu a zároveň protahujeme celé naše tělo. 

Jenže spousta z nás už správně chodit neumí.

Jsme zmlsaní podrážkami, přes které nic necítíme. Naše prsty leniví, klenby se bortí. A jako ženy si někdy obouváme podpadky, protože to lépe vypadá. Položím vám otázku, jak se ve svých botách cítíte? Je to pro vás velká úleva, když si je po celém dni sundáte? 

Chůze je prostě geniální. Proto všemi deseti prsty na nohou doporučuji investovat do bosobot. V dnešní době už existuje několik značek, druhů i barev, takže si určitě vyberete podle svého vkusu. Kromě chůze nebo běhu v bosobotách také doporučuji co nejčastěji chodit úplně bez bot. Určitě si pamatujete, jaké je to chodit na boso po venku, po cestě, trávě, kamenech. Jako děti jsme to často dělaly.

Skrz plosku naší nohy začíná stabilita celého těla. Věnujte svým nohám pravidelnou péči, později to určitě oceníte. Zde je pár cvičení, které nám pomáhají prokrvovat a zpevňovat naše plosky nohou.

  1. Pata špička. Cvik, kdy nohu propneme do špičky a pak naopak uděláme fajfku.
  2. Kroužení. Kdykoliv si v práci sednete a máte chvilku, můžete kroužit nohou v kotníku.
  3. Krčení prstů. V sedě nebo ve stoje skrčte prsty na nohou. Zkuste skrčit jen trochu a pak nejvíce. Zkoumejte, které prsty vás lépe poslouchají. Umíte skrčit jen palec?
  4. Roztahování prstů od sebe. Provádějte v sedě a i ve stoje. Zkoušejte to několikrát po sobě.
  5. Oddělený pohyb. Stoupněte si a pohybujte jen palcem na noze nahoru a dolů. Nebo zvedněte jenom ukazováček. To už jsou těžší cviky co?

Nejsem fyzioterapeut, jsem jen milovník pohybu i u prstů na nohou. Pokud vás článek zaujal, doporučuji nějakého fyzioterapeuta najít a spojit s ním síly. Osobně výbornou zkušenost mám se Spiral Yoga centrem, které pořádá léčivé pobyty v přírodě nejen pro vaše nohy.

Držím vám palce na nohou

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

÷ five = one