Móda

Nejčastější materiály oblečení

K malé sérii o módě a nakupování rozhodně patří také materiály. Zkoumání materiálů mě hodně baví a vlastně je to jedna z prvních věcí, o kterou se při nákupu zajímám. Uvědomuji si, že naše kůže je obrovský absorbent, takže je pro mě důležité, co mám přímo na těle. (a to platí i pro kosmetiku)

Textilní průmysl a především barvení látek je jeden ze tří faktorů nejvíce znečišťujících životní prostředí. Podle některých je dokonce hned na druhém místě po palivech. Dává to smysl, když si představím celý proces. Pesticidy při pěstování, zpracování materiálu, barvení, přepravování často přes půlku světa, práce se střihy, šití…

A nejen to, v dnešní době je velmi diskutovaný plast, konkrétně hromady plastového odpadu. Jen málokdy je ovšem v povědomí lidí to, že se na odpadech z plastu velkou mírou podílí právě oblečení (např. v USA se vyhodí více než 10 milionů tun oblečení ročně). V Evropě potom asi 35 kg na osobu ročně.

Pojďme společně prozkoumat složení našeho oblečení. Zvolila jsem tabulku s pozitivy a negativy pro přehlednost. 

Já osobně kupuji oblečení minimálně. Pomáhá mi v tom především Projekt 333, díky kterému mám malý a efektivní šatník. Pokud mi něco chybí, postupuji v následujících krocích:

1, Ještě jednou se ujistím, že kousek opravdu potřebuji. Často čekám i týden, než začínám své pátrání po obchodech.

2, Hledám kousek v sekáčích třeba tři týdny i více nebo na internetových „sekáčích“ jako je např. Vinted.

3, Pokud nejsem úspěšná, hledám kousek od etického výrobce oblečení.

4, Kdybych nenašla ani v bodu tři, nechám si kousek ušít na míru z pečlivě vybraného materiálu. 

Upřímně doufám, že vám článek pomohl udělat si přehled v materiálech. Označení na cedulkách totiž dokáže být dost matoucí. Vynechala jsem nějaký materiál, který se na vašem oblečení vyskytuje? Dejte vědět. Ráda to napravím.

Hezké zkoumavé dny

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventy seven − 75 =