Pro zdraví

Nejčastější anti-veganské argumenty

Jak už jsme psala ve svém článku, moje cesta k veganství byla poměrně dlouhá a pozvolná. Přesto znám ve svém okolí i lidi, kteří provedli změnu jídelníčku ze dne na den. Znám také některé, ktěří se z veganství vrátili zpět do hlavního proudu gastronomie.

Ač tak, nebo tak. Rozhodně se setkáváme a setkáváli jsme se s různými otázkami a argumenty, proč veganství nemůže fungovat. Je důležité si uvědomit, že to s námi okolí většinou myslí opravdu dobře. Veganství je pro ně nové a nemají třeba tolik znalostí. Mají o nás starost, chtějí nás chránit před nedostatkem živin a tak podobně. Stačí být jemný a vysvětlit svůj názor. 

 1. Kde vezmeš bílkoviny?

  Asi nejčastější. Když odpovím, že z lustěnin, ořechů a zeleniny. Lidi jen nevěřícně kroutí hlavou. Myslí si, že to přece nemůže stačit. Takže je fajn vědět, že ze 100g hověžího masa získá člověk 14g bílkovin a ve 100g černých fazolí je 21g bílkovin. A že ta fazolová varianta je pro tělo mnohem stravitelnější. Jeden z důvodů je ten, že v tom kousku masa je 30g tuku a ve fazolích 0,9g tuku. Tak i proto. Bílkovin v potravinách je opravdu dost.

 2. Bude ti chybět vitamín B12, který je jenom v mase.

  Vitamín B12 chybí asi 40% dnešní populace. Zdrojem B12 je bakterie, která se vyskytuje v půdě a pramenité vodě. Čím více zvíře sní obyčejné trávy na louce a vypije vody z pramene, tím více v sobě bude mít B12. Lidé co jí maso, dostávají svůj přísun B12 také tím, že se zvířata krmí krmivem s přidaným vitamínem B12. Někdy totiž samotná zvířata trpí nedostatkem tohoto vítamínu. Voda je chlorovaná a půda díky způsobu pěstování sterilizovaná.

  Nejlepší je tedy jíst ovoce a zeleninu ze zahrádky nebo menší farmy a občas se napít z pramene při procházce přirodou. Další tip je zařadit do jídelníčku kvašenou zeleninu a kombuchu, které napomáhají vstřebávání živin v našem těle. Podle některých zdrojů trvá několik let (až deset), než se nedostatek vitamínu B12 projeví. Pokud alespoň v létě máte přístup k ovoci a zelenině ze zahrady, nemusíte si s nedostatkem B12 dělat starosti. Chcete-li mít jistotu, nechte si udělat jednou ročně rozbor krve u svého lékaře. 

 3. Kdyby byli všichni na světě vegani, tak se neuživíme, kde bychom vzali půdu na vypěstování takového množství zeleniny a ovoce.

  Jednoduše, na vyprodukování 1kg hovězího masa je nutné asi 40kg plodin. Jako další argument je použití vody, na stejné množství masa použijeme cca 15 500l vody. Takže si to představme. Jak dlouho vydržíte s kilem masa a jak dlouho se 40kg plodin? (pšenice, oves, ječmen, kukuřice, hrách). Více o faktech pěstování zde.

 4. Lidi už v pravěku zabíjeli zvířata, je nám to přirozené.

  Na to je skvělé video, doporučuji shlédnout.  Nicméně pointa je, že pokud bychom byli opravdu masožravci, tak bychom k lovu zvěře byli rovnou od přírody vybaveni. Jako třeba vlk, který má tesáky a drápy. Naše tesáky ale zajíce jen tak nezakousnou. Zkusili jste někdy holýma rukama zabít zajíce… šlo to? Nemluvě o tom, že jste ho určitě před tím chytili jen tak ve volné přírodě. Myslím si, že jsme v dávné době lovili mamuty z nouze, když byla zima a k jídlu nic nerostlo. 

 5. Vegetarián to je ok, ale vegan, to už si musíš fakt hlídat, abys měl dostatek živin.

  Z mojí zkušenosti vegani a vegetariáni jí mnohem více zeleniny a ovoce než průměrný masojedlík. Tím si zajišťují bohatý přísun živin a také pestrost jídelníčku. Já jím nejméně 700g zeleniny a ovoce denně. Můžete taky otočit otázku. Ty si taky každý den hlídáš, abys měl dostatek živin? Co jsi měl ke snídani? Co vám ten člověk odpoví. Chleba se sýrem. Aha, a tam máš dost vitamínů jo? A k obědu? Maso s bramborem. Hmmm… Chápete kam mířím? 

 6. To máš ale problém se najíst v restauraci, když cestuješ a tak.

  Problém má řešení. Vegani si často chystají svačinky, jídlo s sebou do vlastních krabiček. Což je ve většině případů také více ekologické, než kupovat něco narychlo v obalech na benzínových pumpách a v supermarketech. Restauraci si vybírá veganskou nebo vegetariánskou. A když to nejde, vždy si lze objednat něco z jídelního lístku klasické restaurace. Jako tip jsou opékané brambory s grilovanou zeleninou nebo zeleninou dušenou. Rýže se zeleninou. Saláty s olivovým olejem. Pizza se zeleninou bez sýra. Vždy to jde, když se chce. Ale co si budeme povídat, záleží i na ochotě personálu. 

Napadá vás ještě nějaký proti veganský argument? Zajímá mě, klidně mi ho napište do komentářů nebo do soukromé zprávy. 

Krásné dny 

Pureearthwoman

Další zajímavá fakta třeba zde.

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

÷ two = four