
Mé důvody, proč udělat pořádný úklid
V posledním roce jsem se setkala s mnoha lidmi, kteří kolem sebe nahromadili spoustu věcí. Nejenže jsem se s nimi setkala, často jsem jim také pomáhala ty věci třídit a uklízet.

Když jsem s nimi začala pracovat, říkala jsem si, že to bude jednoduché. Přece není možné mít takový „nepořádek“ a často to určitě budou věci, které už nepotřebují. Třeba spoustu různých papírových krabic, několik velikostně téměř stejných cestovních tašek, starou elektroniku, vzorky někdy i starší kosmetiky, oblečení, které nenosí a další.
Úplně to chápu. Oni jenom na úklid něměli čas a teď jsem tady já, abych jim pomohla.
Jenže to je mnohem složitější.
Všimla jsem si, že všechny ty věci představují emoce a myšlenky, které se v nás usadily. Zastupují nějaký pocit bezpečí a hojnosti. Začala jsem věci třídit. Dotyčný se mnou stál a docházelo k typickým rozhovorům:
Používáš to?
Ne, ale bude se to hodit.
A kdy jsi to použil naposledy?
Už nevím.
Není to jen věc.
Protože opravdu nevyhazujeme jen tu věc, ale i nějaké naše programy a přesvědčení. Vazby na ten předmět. Chce to pořádnou dávku odvahy a chuť něco změnit. Upřímně obdivuji každého, kdo se do úklidu pustí. A nemusí se hned stát minimalistou. Stačí jen krůček po krůčku.

Materiální očista je jako očista mysli
Vnímám úklid a třídění věcí v našem domově jako skvělou příležitost k sobě být upřímní a trošku se cíleně vykolejit z našich zajetých kolejí. Upřímně se ptát, co si držím ve svém životě.
Co se mě drží v životě? Co tam opravdu chci mít? Co mi vlastně funguje?
A víte, jaký jsem většinou viděla výsledek?
Velkou úlevu. Někdy jsem měla pocit, že se ten člověk i narovnal, uvolnil se a začal hlouběji dýchat. Užíval si pocit dobře vykonané práce a svého nového prostoru. Usmíval se.

Pokud vám to začíná vrtat hlavou, otevřete libovolnou skříň a mrkněte na ni novýma očima. Zde je pár otázek, které používám a mohou vám rozhodování ulehčit.
Dělá mi to radost?
Funguje to?
Je to rozbité?
Lze to opravit?
Použil jsem to v posledních 3 měsících?
Použil jsem to v posledním roce?
Kdy jsem to použil naposledy?
Kdybych se stěhoval jen v autě, zabalil by to?
Kdybych to měl znovu koupit, koupil bych to?
Kdybych neměl místo na uskladnění, platil bych někde jinde za uskladnění tohoto předmětu?
Podporuji každého k materiální očistě
Vyndejte věci ze skříně, proberte to, co vám ještě slouží a ostatního se zbavte. Čím méně nepořádku kolem nás, tím méně je v nás. Možná si při tom uklízení uvědomíte, že je ve vašem životě více věcí, které nefungujjí. Ale rozhodně se nemusíte změny bát, přivítejte ji s otevřenou náručí.
Ano, i já se chystám na pořádnou očistu, tak mi držte pěsti a nebo do toho pojďte se mnou.
S láskou
PureEarthWoman

