
Kolik váží můj odpad?
V červnu jsem se zúčastnila přednášky o Zero waste zakladatelů obchodu na váhu v Mladé Boleslavi (Refill shop). Zakladatelé jsou sympatický pár s velmi jasnou vizí, proč má jejich projekt, a samozřejmě i ostatní obchody na váhu, smysl. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.
Velmi inspirativní bylo, že si Klára a Kuba po uplynutí jednoho měsíce zvážili odpad. Tedy nevynášeli koš a potom zvážili své plasty, sklo, papír, kovy a komunální odpad (směsný). Chtěli vědět, jak na tom opravdu jsou a srovnávali své výsledky se statistikou. To mě samozřejmě zaujalo a zajímalo mě, jak na tom jsme my dva s manželem.
Znamená zero waste nulový odpad?
Zero waste je totiž cesta a tak je přirozené, že i ti, kteří se na této cestě pohybují, stále odpad vytváří. Nejde být na nule ze dne na den. Už jen z důvodu, že pomalu vypotřebováváte produkty, které ještě doma máte a postupně je zaměňujete za nové, bezobalové a šetrnější k přírodě.
Přednáška byla 18. června a odpad jsem zvážila 29. července. Tedy o více než měsíc později, ale myslím, že to není až tak podstatné. Jsem k vám naprosto upřímná. Dokonce můj manžel prohlásil:
Já jsem nevěděl, že to budeš vážit, to bych se víc snažil.
Jenže o to mi nejde, nechci si hrát na dokonalou.
Zde je výsledek:
Sklo: 2 600 g
Papír: 1 085 g
Plasty: 580g
Kov: 130g
Nápojový karton: 50g
Směs: 435g
Dohromady: 4 880g/2 osoby
Zaokrouhlených 5 kg pro dvoučlennou rodinu rozhodně není nula, přesto jsem s výsledkem moc spokojená. Podle statistik totiž jeden člověk vyprodukuje asi 44,75 kg odpadu za měsíc.

Zde jsou ještě tipy, které mi na mé cestě nejvíce pomohly:
1, Kompostování. Kompost na zahradě, vermikompostér nebo darování zbytků. Co si budeme povídat, vlhké zbytky zeleniny a ovoce váží opravdu hodně. Kromě toho časem smrdí! Je na nás, abychom zemi také něco vraceli a kompost je skvělá možnost.
2, Vybírání zeleniny a ovoce v obchodech bez obalu, nakupování na farmářských trzích, dovoz bedýnek a nákup do vlastní tašky z bavlny nebo záclon.
3, Nákup v obchodech na váhu do vlastních nádob.
4, Eliminace jednorázových produktů: ubrousků, kapesníků, plenek, dámských hygienických potřeb, odličovacích tampónků, vlhčených ubrousků… a dalších.
5, Eliminace věcí, které nakupuji. Nejtěžší bod pro některé z nás. Před nakoupením další věci si položte otázku: Opravdu to potřebuji?
Ať už se rozhodnete svůj odpad zvážit nebo ne, zde je ještě poslední tip. Jedna z nejčastějších otázek totiž je:
Jak to mám vlastně udělat a kde mám začít?
Odpověď zní:
Poznejte svůj odpad. Co se nachází ve směsi nebo v plastech? A jak bych to mohl/a změnit?
Přeji vám, ať vás vaše cesta ke snížení odpadů baví.
Veřte, že to má smysl.
Pure Earth Woman

Upraven pro tématiku mnou 🙂

