Móda

Etické šaty na speciální událost

Když už jste jednou řekli ne rychlé módě, možná vás napadlo, jak se vlastně potom obléct na speciální událost. Existuje etická (proč etická móda?) varianta například pro plesové šaty? Spousta lidí si nedovede představit minimalistický šatník nebo šatník podle metody 333, právě z toho důvodu. Neví jak by řešili oblečení na speciální událost.

 

Nabízím pár tipů, které mi pomáhají situaci vyřešit. 

 

Pozvání na poslední chvíli

 

 1. Řešit situaci s předstihem se rozhodně vyplatí. Dejme ale tomu, že vás pozvání na akci zaskočí. Já mám jedny šaty, které nosím celkem běžně. Když je ale vyladím doplňkem a botami na podpadku, rázem můžu do divadla nebo na promoci. Je tedy fajn mít po ruce pěkné padnoucí šaty, které člověk vytuní speciálním doplňkem.

  Doplňkem může být i fascinátor nebo klobouk. Po přečtení článku klidně zajděte rovnou ke skříni a takové šaty nebo kombinaci sukně a top s doplňky najděte a vyzkoušejte.

   

Když mám outfit čas vymyslet, jedná se o svatbu, která bude až za měsíc, návštěva Národního divadla nebo plesová sezóna, vybírám z těchto možností:

 

 1. Mám kamarádku, která má postavu jako já a chodí hezky oblíkaná, případně o ní vím, že chodí do divadla nebo na jiné události s dress kódem. Poprosím ji o půjčení šatů. Pokud je to dobrá kamarádka, určitě vám ráda vyhoví a ještě bude potěšena, že jste si vybrali jako modelku zrovna ji.

   

 2. Předepsaný outfit je například retro móda ze 60. let.

  V tomto případě doporučuji hledat na Vinted a zadat do hledání “retro”. Je to mnohem rychlejší než obrážet sekáče, i když samozřejmě i to je pro mě příjemná varianta. Sekáče jsou všeobecně výborné na taková 80. a 90.léta.

  Po události šaty můžu na Vinted zase prodat. Při komunikaci s prodejcem se ujišťuji o materiálu šatů. Když je jen napsáno “příjemný materiál”, ptám se na přesné složení. S retro módou mi může pomoct i babička nebo jiný příbuzný.

   

 3. Blíží se plesová sezóna?

  Několikrát jsem našla hezké plesové šaty i v sekáči. Pokud ale štěstí zrovna mít nebudete, využijte půjčovny šatů. Většinou tam, kde půjčují svatební šaty, mají nabídku také plesových šatů. Pokud hledáte něco opravdu unikátního zkuste http://www.ouiboutique.cz nebo https://www.soline.cz, půjčovny s exklusivními modely také od českých návrhářů.

   

 4. Úprava šatů.

  Koupila jsem svoje svatební šaty ve velikosti 38 a nechala je zmenšit švadlenou na velikost 34. Šikovná švadlenka prostě dokáže divy. Když v sekáči objevíte skvělý kousek, který potřebuje zúžit v pase nebo zkrátit délku, neváhejte.

  Není nic lepšího, než šaty, které vám perfektně padnou. Budete se v nich cítit skvěle. 

   

 5. Buďte kreativní.

  Na obrázku vidíte mé šaty z tanečních po deseti letech, akorát s jiným vrchním dílem a doplňky.

No a rada nakonec, především si hledání těch pravých šatů užijte! Etická móda je podle mě také, se kterou řešíme naši módní situaci. 

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixty four ÷ = 8