Domácnost

Ekologicky šetrná domácnost

Změna v mé domácnosti, stejně jako změna jídelníčku, byla postupná. Nejdřve jsem koupila ekologický čistič nádobí, pak prášek na praní a postupně jsem se dopracovala do stavu, kde jsem teď. Je mi jasné, že mám prostor na zlepšení. Ale důležité podle mého názoru je hlavně to, aby nás tyto kroky bavily a užili jsme si je. Jakmile se jednou na stezku ekologické domáctnosti vydáte, čekají vás stále nová a nová zákoutí. Buďte na sebe hodní, učíte se přece něco nového 🙂

Čeho se chceme vyvarovat:

1, Příliš mnoho chemických produktů na různé účely, např. na povrch kuchyňské linky, na podlahu, na WC, na vodní kámen, na dřez, na vanu, na dřevo, na sklo, … Jak to vypadá u nás v koupelně?

2, Produktů, které jsou v plastech. Všichni víme, že plastů je na naší planetě čím dál více a trvá nejméně 500 let je rozložit. Chceme také omezit plasty s označením, že potřebují odvézt do sběrného dvora za účelem správné likvidace (stejně je pak nakonec vyhodíte do popelnice, že jo?)

3, Houbiček z plastu. Přemýšleli jste někdy, jakou máme jejich spotřebu ročně?

4, Jednorázových papírových utěrek i proto, že jsou zabalené v plastu…

5, Speciální plastové prachovky, pojďme raději popadnout kousek hadru nebo starého trička, jednoduše se pere.

Proč se vlastně chceme vyhnout těmto produktům?

Protože spektrum různých produktů pohodlně zastoupí pár běžných a my pak nemáme doma zásobu různě barevných lahviček. Jsou dost nebezpečné obsahem, to víme, ale uvědomujeme si ten dopad na naši kůži? Nebo na naši vodu, když vyčistíme záchod, jaká je jejich rozložitelnost? Co když dítě olízne dřevěný stůl ošetřený “Prontem”, je to na pohodu? 

Co naopak stačí na úklid domácnosti:

1, ekologický čistič nádobí

2, jedlá soda

3, ocet

4, bavlněné utěrky a hadry, stará třička a prostěradla

5, kokosová drátěnka na nádobí, lufa, háčkovaná houbička na nádobí nebo cokoliv jiného vám na nádobí vyhovuje, ekologických variant je spousta

6, pokud máte myčku na nádobí, pravděpodobně potřebujete tablety do myčky, i ty se už ale dají pořídit v ekologicky přátelské variantě nebo vyrobit doma. 

Tohle mi opravdu stačí!

Namíchala jsem si ještě dva druhy univerzálních čističů do lahvičky se sprejovým uzávěrem. 

V první lahvičce je v poměru 1:1 ekologický čístič nádobí a ocet, to je univerzální čistič. A v druhé je voda a ocet, takový povrchový čistič. A to je vše. Efektivní a jednoduché, konečně!

nádobí ekologický čistič nádobí kokosová drátěnka umyju a opláchnu vodou
kuchyňská linka ocet voda namíchám 1:1 do spreje a mám povrchový čistič, přetřu bavlněným hadříkem
podlaha ocet teplá voda přidám asi půl hrnku octa do kyblíku s vodou, vytřu hadrem
okna ekologický čistič nádobí  teplá voda po zaschnutí prvního umytí teplou vodou používám povrchový čistič a vyleštím
koupelna ekologický čistič nádobí ocet velká sláva univerzálnímu čističi
a bavlněnému hadříku
WC jedná soda  ocet nasypu trochu sody, pak naliju ocet a přeliju vroucí vodou přímo z konvice a vydrhnu kartáčem, pokud je třeba použiju ještě univerzální čistič
dřevo vlhká hadra   jednou za čas lněný olej
ostatní porvchy ocet voda opět povrchový čistič
a bavlněný hadřík
Je to najednou velká změna?

Vemte to postupně. Dovyužívejte produtky, které máte doma a jak budou docházet, nahraďte je. Pokud vám bude chybět v produktech vůně, přidejte trochu esenciálního oleje (pár kapek).  

Pro jednodušší začátek přiložím také pár tipů, kde nakupovat. 

Osobně jsem velmi spokojená se značkou Tierra Verde, protože si vždy dávají záležet. Balí převážně do papíru. Jsou česká firma a myslím, že fungují také jako chráněná dílna, tzn. zaměstnávájí osoby se znevýhodněním. Prodávájí velká balení a na 50 místech v Česku mají dokonce stáčírny ekodrogerie. Prostě boží! Koupíte zde jedlou sodu, čistič nádobí a dokonce kartáčky na nádobí nebo záchod 🙂

https://eshop.tierraverde.cz

Pokud by to nestačilo, doporučím ještě Econeu. Krásné produkty a super tipy pro váš domov. 

http://www.econea.cz

A praní prádla si necháme na příště. 

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five ÷ = 1