Pro zdraví

Jak vypadá den vegana

Nedávno se mi kamarádka svěřila, že by jí zajímalo, jak to vlastně všechno dělám. Konkrétně jestli náhodou veganství, bezobalové nakupování a všechna ta příprava jídla nezabere hodně času. Můžou si to dovolit jenom vyvolení? Třeba ti, co nepracují, protože celá ta myšlenka zero waste je práce na plný úvazek?

Docela mě to zaujalo a tak sem se rozhodla napsat, jak vypadá takový můj běžný den co se přípravy jídla týče a co všechno pravidelně zařazuji do svého jídelníčku. Musím říct, že velkým vodítkem je mi Dr. Greger a jeho “denní tucet”, tedy 12 základů zdravé stravy a potravin, které by neměly v jídelníčku chybět. (Ve zkratce jsou to ovoce, bobulovité ovoce, zelenina, brukvovitá zelenina, salát, lněná semínka, fazole, ořechy a semínka, bylinky a koření, celozrnné obilniny a  pitný režim).

Můj den začneme večerem a jen připomínám, že vařím pro dva. Večer před spaním namočím suroviny na ranní extra hustou polévku. Kombinace obilnin a luštenin (nejraději mám celozrnnou rýži a červenou čočku, skvělá je také divoká rýže a mungo fazolky), namáčím také do jiné sklenice 3 lžíce drceného lněného semínka a do sklenice s víkem asi dvě hrsti ořechů (nejčastěji kombinaci vlašských a lískových ořechů). A jdu spát. 

Snídaně

Ráno vstanu, propláchnu vodou namočenou směs na polévku a dám ji v hrnci vařit. Na množství obilniny a lušteniny minimálně jednou tolik vody. Přidám trochu soli a krájím zeleninu. Trvá mi ji nakrájet asi 7 minut, mezitím už je čočka a rýže celkem předvařená. Přidám zeleninu a nechám vařit dalších 5 až 10 minut. Vypnu plamen a zabalím hrnec do dvou velkých utěrek a běžím do posilovny. V posilovně jsem asi hodinu. Když se vrátím, snídaně je akorát teplá, přidám lžičku kurkumy, další koření a lněné semínko, které jsem večer namočila.

Dopolední svačina. Během dne popíjím vodu nebo bylinkové čaje. Na svačinu si dám namočené ořechy a ovoce, nejčasteji jablko. Z namočných ořechů před jídlem vždy sliju vodu. 

Oběd

Každý den nám s manželem vařím oběd, zabere mi to většinou 30 minut, někdy více (například pečení). Co vařím: luštěninové těstoviny se zeleninovou směsí, tortily plněné zeleninou, pečenou zeleninu s batáty, hustou polévku podávánou s celozrnným pečivem, pizzu se zeleninou. S každým jídlem podávám salát. To jsou momentálně naše nejoblíbenější jídla.

Svačina. Čaje nebo matcha s mandlovým mlékem. Protože momentálně nemáme k dispozici mixér, používám místo mandlového mléka mandlovou pastu, kterou rozmíchám v termosce (nebo pokud máte v šejkru). Chuť je velmi podobná a je to téměř bez práce. 

Večeře

Oblíbila jsem si lehké večeře, jako jsou chléb s avokádem a salátem, chléb s pestem a rajčaty, ovocný salát se skořicí a oříšky, lehká polévka ze zeleniny, ovesná kaše. 

Další tipy

Momentálně žijeme s manželem s takovou malou a ne příliš motivující kuchyňkou, takže se naše vaření hodně zjednodušilo. Nemůžeme ale říct, že by nám chyběla pestrost, naopak si užíváme pestrosti díky různým druhům zeleniny a koření, kterými jídlo vždy obměníme. 

Nakupujeme v obchodě na váhu jednou týdně, všechny luštěniny, obilniny, koření, čerstvý chléb a organickou zeleninu. Během týdne pak většinou dojde zelenina, chléb nebo ovoce, které kupujeme už v běžném obchodě, ale samozřejmě vybíráme s ohledem na kvalitu.

Co bych doporučila všemi deseti je pořízení rýžovaru nebo tlakového hrnce. Tlakový hrnec úžasně zkrátí dobu vaření a v rýžovaru jídlo nikdy nepřipálíte. Ale o tom třeba příště v nové kuchyni. 

Proč namáčím ořechy, luštěniny a obilniny?

Ořechy a semínka se po namočení do vody stávájí až o 80% stravitelnější. Doporučuji je i propláchnout. U luštěnin a rýže jejich namočením také zkrátíme dobu vaření. 

Zdá se to náročné na čas, nebo je to srovnatelné s tím, na co jste sami zvyklí?

Upřímně doufám, že vám byl článek nápomocný a klidně napiště do komentářů, který tip byl pro vás nejužitečnější nebo největší překapení. Těším se na vaše reakce.

Krásný den

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

68 ÷ sixty eight =