Pro ženy

Co dělám, abych zářila štěstím

Ačkoliv jsem hodně pozitivní člověk, není to štěstí, které se mi lepí na paty, ale každodenní volba. Je to moje volba být šťastná a spokojená, probudit se a těšit se na nový den. Na věci, které jsem si naplánovala a věci, které ani nevím, že se stanou. Všední věci beru jako jedinečné. Učím se umění radovat se, i když se věci nedaří. Protože většinou stejně přijdu na to, že všechno má svůj důvod. 

Mám několik tipů pro vás na zvednutí nálady, které pravidelně provádím:

1, Cvičení.

Asi nemusím vysvětlovat, jak se nám se zvýšenou srdeční činností vyplaví do těla spousta endorfinů a tak dále. Spálíme tím nejen kalorie, ale také stres a toxiny, které nám často špatnou náladu způsobují. Cvičení je prostě fajn a je důležité si najít způsob, který vás baví. I kdyby to mělo být jen 10 minut denně, tak to stojí za to.

Cvičím 5 nebo 6 dní v týdnu, někdy jen 15 minut, někdy hodinu a půl. Momentální situace mi umožňuje chodit ráno do posilovny, tam se zahřeju během a pak pokračuji posilováním, tancem, protahováním nebo jógou. 

Jak najít něco, co vás baví?

Vzpomínejte na své dětství, jak jste trávili svůj čas. Byly to kolektivní hry, vybíjená někde na hřišti? Zjistěte, zda k ní máte ještě blízko a zkuste třeba místní volejbalový oddíl nadšenců. Já jsem jako malá často tančila před gramofonem. Největší radost mi dělá spojení hudby a pohybu. Proto místa pro svou realizaci vyhledávám. Když se cítím zklesle, jdu tančit. Zapátrejte i vy ve své paměti a objevte sami sebe.  

2, Práce s diářem.

Pro někoho dokonalé mučení. Věřte ale, že je to o přístupu. Diář není jen od toho, abychom si zapisovali, co všechno musíme udělat. Je také od toho, abychom viděli naše úspěchy a patřičně se za to pochválili.  

Moje práce s diářem spočívá ve vytyčení si dlouhodobých cílů na rok a ty rozepisuji do měsíčního plánu. Pak se zamýšlím každý večer nad následujícím dnem a dělám si seznam tří nebo pěti věcí. Více o tom jak plánuji ve článku

Můj tip pro někoho, kdo s diářem začíná, je plánování dne.

Do úkolů si píšu i úkol, který mi dělá radost. Například přečíst si kapitolu v knize. Když jakýkoliv úkol splním, tak si věnuji minutku, zhluboka se nadechnu a řeknu si, jak je to příjemné, že mi to hezky jde.

Plánování je pro mě i možnost vidět, kam už jsem “došla”. Vyzkoušejte, co vám sedí. I když si naplánujete a splníte jen jeden úkol denně navíc, je to potom 365 drobných kroků za rok k vašemu vysněnému cíli. A to je přece super.

3, Jídlo.

Miluji jídlo a především to kvalitní. Dobrou náladu mi zaručeně zvedne pořádná veganská bašta. Věnuji čas přípravě jídla a před tím, než se do něj pustím, poděkuji. Děkuji za to, že na jídlo mám možnost koupit kvalitní suroviny, které někdo jiný vypěstoval. Děkuji za hojnost, děkuji sobě, jak jsem si ho nachystala… a pak si jídlo uživám s přáním, aby mi dodalo přesně ty živiny, které mé tělo zrovna potřebuje. 

Jídlo pro mě nejsou jenom kalorie a vitamíny. Jídlo je pro mě moment, kdy se věnuji pouze svým chuťovým buňkám a případně lehké a pozitivní konverzaci.

Je to čas, který máme pro sebe. Užít si jídlo je vlastně trochu meditace. Nehledě na to, jak kvalitní strava prospívá našemu tělu, nejen psychice. Dobře víme, že kopec ovoce prospěje našemu tělu mnohem více než brambůrky a oplatky.

4, Meditace.

Jo, taky mi myšlenky lítají sem a tam. Nejsem žádný meditační mistr. Jen prostě vím, jak je důležité jen tak být. Většinou medituji v leže, abych své tělo mohla položit a uvolnit se. Někdy medituji v sedě, zavřu oči a jsem. Vynoří se myšlenky, tak je vyslechnu a vyprovodím s tím, že chci být sama. Přijde další myšlenka, nevadí. Meditace je něco, co se učím. Pár minut denně se učím vypnout. A je to moc fajn. 

Tip pro začátek je meditace s hudbou.

Soustředte se na tóny meditační hudby, na melodii. Mně to pomáhá. Taky někdy využívám aplikaci Zen Meditation.

5, Komunikace.

Na druhou stranu jsem žena a kromě meditování se někdy potřebuji vykecat. (Jako na Víkendu pro ženy). Většinou mě poslouchá manžel nebo to hodně dobře předstírá. A super jsou na to kamarádky. Pobyt v cizině dnes není překážkou, většinou se domluvíme a “hodíme“ si obličeje na obrazovku a zvuk do uší. Je to fajn. V případě, že nemáte ani partnera a ani kamaráda, doporučuji zapracovat na tom se s někým ve svém okolí sblížit a přátelství vytvořit. Přátelství stojí za náš investovaný čas. 

No a poslední tip je příjímat věci takové, jaké jsou.

Taky se vám někdy zdálo, že se ty věci dějou zrovna vám, a že vám to někdo dělá naschvál…? Tak ty věci se samy jen tak nedějou, dějou se nám proto, že jsme to tak v minulosti chtěli, nebo proto, že je to pro nás důležitá lekce. Je těžké si to přiznat. Přesto je skvělé na tom pracovat. 

Krásné zářivé dny

Pureearthwoman

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ thirty = 34