Různé

Bezobalový horor

V první řadě chci říct, že jsme nadšení příznivci nakupování bez obalu. Věříme, že redukování obalů má smysl a vyhledáváme obchody tohoto typu kdekoliv na světě. A tak se stalo, že kromě spousty pozitivních zkušeností, máme i jednu negativní. Konkrétně s řetězcem Whole Foods Market (v USA). Manžel byl toho času v Americe sám a šel do Whole Foods udělat obvyklý nákup. Koupil mimo jiné i červenou rýži na váhu. Během nákupu mu běželo v hlavě, co ještě všechno musí zařídit, však to známe. Tak si nevšiml na rýži ničeho zvláštního. 

Rýži si ráno uvařil, snědl a začalo mu být zle. Bylo mu na zvracení. Ten den už ani nic jiného nemohl jíst. Další ráno si uvařil zase rýži ke snídani a udělalo se mu ještě hůř. Až ten druhý den si všiml, že koupená rýže je plná larev a čile se pohybujícího hmyzu. Protože je opravdu loajální zákazník, okamžitě se vydal do Whole Foods pobočky, kde rýži koupil. Chtěl co nejrychleji upozornit na tento problém a zabránit tomu, aby si rýži koupil někdo další. 

S manažerem pobočky zašli do uličky se samoobslužnými dávkovači. Našli zmíněnou rýži a oba je zarazilo, v jakém stavu byla. Zaměstnanec vytáhl nádobu ven a z nádoby začal okamžitě vylézat hmyz. Trošku horová scéna na prémiový obchod s potravinami. Ačkoliv manžel není žádný biolog, poukázal na to, že zmíněný hmyz je rozšířený i v mnoha okolních nádobách. Zaměstnanci však vyndali pouze pár nejvíce infikovaných. Manžel navrhoval, aby vyčistili celou sekci a i ostatní nádoby, ale manažer ho vedl pryč se slovy útěchy, že se o to postarají. Když se manžel šel po ukončeném rozhovoru s manažerem do uličky podívat na to, jak si zaměstnanci s invazí hmyzu poradili, byl nemile překvapen. Na místo uklízejících zaměstnanců už v uličce vesele chodili zákazníci a infikované nádoby byly stále na svém místě.

I další den bylo manželovi dost zle. Známou, které se svěřil, napadlo, že hmyz může být exotický a situace může být nebezpečnější, než se zdá. Manžel se pídil po možných řešeních jeho situace. Ideální v jeho případě by byl krevní test, který by prokázal, že po konzumaci hmyzu není v nebezpečí. Opět kontaktoval manažera a snažil se mu vysvětlit, že mu jako cizinci hradí pojišťovna pouze akutní ošetření. Požádal ho, jestli Whole Foods může zaplatit za preventivní test. Manažer ho odkázal na právníka společnosti. 

Co se stalo dál? Ta horší část příbehu teprve přichází.

Manželova nevolnost nepolevila. Právník Whole Foods řekl navzdory manželově akutní nevolnosti, že si má sehnat svého právníka a kontaktovat ho posléze. Manžel si tedy právníka našel. Tento právník obratem sepsal a poslal oficiální žádost. Odhadnete jaká byla reakce? Žádná.  Nádoby s hmyzem zůstaly nadále v řetězci a společnost Whole Foods dodnes na žádost nezareagovala. Zjistili jsme, že larvy byly od potravinového mola (zavíječ moučný). Vývoj dospělce z pouhé larvy trvá tři měsíce. Podle fotek je ale jasné, že vidíme kolonii mnoha generací. Což je upřímně celkem děsivé. 

Od té doby jsme byli v několika pobočkách Whole Foods. Myslíme si, že nádoby do kterých se nové zboží sype přímo na staré jsou pro množení molů ideální. Viděli jsme, jak zaměstnanci zcela automaticky sypou novou dávku na starou, aniž by cokoliv kontrolovali.

Rozumím tomu, že v obchodě s jídlem se může potravinový mol vyskytovat. Je ovšem důležité zboží zvláště na váhu pravidelně kontrolovat. Zaměstnanci by měli být seznámeni s tímto rizikem a adekvátně reagovat v případě stížnosti zákazníka. Situace podle mého názoru vypovídá o lhostejnosti. Lhostejnosti vedení, zaměstnanců a celého řetězce. Pojďmě se jako spotřebitelé postavit
a trvat na svém. Říct, že takové zacházení nám vadí. Sdílejte naši zkušenost
a kontrolujte nádoby s potravinami. Nebojte se říct zaměstnatcům obchodu vaše obavy. Pečujeme tak nejen o sebe, ale i o druhé. 

Jsem montessori učitelka a žena obdivující přírodu a mou vášní je vedení ekologicky šetrné domácnosti. Už několik let provádím ve svém životě i domově změny tak, abych žila naplněný život s co nejmenší zátěží pro přírodu. 

Napsala jsem e-book 12 pilířů bezodpadového života aneb Jak s úsměvem a lehkostí produkovat méně odpadu. Své zkušenosti ráda předávám a sdílím s ostatními způsob, jak tyto změny mohou být radostné a jednoduše aplikovatelné.

One Comment

  • Karel Martinec

    Tady se potvrzuje, že 85% úspěchu je v lidech. Určitě ve státech funguje něco jako inspekce (v ČR ČOI „česká obchodní inspekce“) a podnět na takovou instituci je hrozbou pro obchodníky.
    Jinak snědl spousty proteinů a možná mu bylo špatně z předávkování proteiny (pokus o žert). Nedivím se, že v USA se soudí všichni mezi sebou, tak je potrapte taky. V Čr by se obchodník opupínkoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

÷ two = one