
5 věcí, kterých si vážím po návratu z USA
Je to zhruba měsíc, co jsme se s manželem vrátili ze spojených států zpět do Čech. Byli jsme tam přibližně rok. Když jsme odlétali do USA, všem možnostem jsme byli otevřeni a zejména tomu, že v Americe zůstaneme několik let. Zvlášť pokud to bude náš projekt potřebovat.
Už po prvních dvou měsících jsme ale vnitřně cítili, že nám Česká republika chybí. Přesto, že jsme už něco s manželem procestovali v minulosti a máme zkušenost i s životem v cizí zemi, volání naší rodné země bylo tentokrát mnohem silnější. Už to nebyl z mého pohledu jenom takový ten stesk po domově. Zkrátka jsem velmi ráda, že jsme zpět.
A co jsem se za rok v Americe naučila?
1. Naučila jsem se, že jsme tvůrci a máme vždy možnost se rozhodovat.
Ze začátku to vypadalo, že v Americe prostě „musíme“ zůstat a nejde to jinak. Nedokážu přesně popsat, jak to funguje. Ale věřte, že máme velkou moc ovnivnit v našem životě i to, co zdánlivě závisí na někom jiném. Síla mých myšlenek na Českou republiku pomohla tomu, že jsme se nakonec vrátili.
2. Lidé v Čechách si umí udělat čas na relaxaci a v sauně se věnují prostě jen saunování.
Ráda chodím do sauny a tak jsme samozřejmě saunu hledali i v Americe. Našli jsme fitness klub se saunou. Hurá! To, že jsme do sauny šli v plavkách, protože byla smíšená, to jsme ještě dovedli pochopit. Ale když jsme viděli, jak do sauny ostaní domorodci chodí v botách, sportovním oblečení, s mobily a se sluchátky. To už bylo na mě moc :D.
Děkuji za všechny Čechy, kteří nelezou do sauny s mobilem.
3. Většinou si umím najít více výmluv než důvodů k akci.
Uvědomila jsem si, kolikrát jsem se vymlouvala, že něco nemůžu. Příklad: Nemůžu si dát pleťovou masku, protože bydlíme v obytňáku, nechci si dávat masku před manželem, je to divné, nemám čas… Přitom stačí vykomunikovat s manželem, že chci být chvíli sama a dohodnout se, který den si „zmaskuji“ obličej.
Po roce v obytňáku najedou vidím spoustu věcí jednodušeji. Stačí chtít a umět se otevřít řešení.
4. Mateřská dovolená je luxus.
Trošku kontroverzní téma. Ale přece jen chci upozornit na to, že volno z práce před porodem (šest týdnů) a po porodu (až tři roky) je opravdu luxus, který třeba v Americe neexistuje. Zkrátka v Americe dostanete volno po porodu šest týdnů, když máte velké štestí na zaměstnavatele a pak hurá zpět do práce a miminko obstará vámi najatá chůva.
5. Česká příroda je krásná a nemá hranice.
Můžeme se tady jen tak procházet, většina lesů je státních a nejsou nijak oplocené. Být v přírodě je zadarmo a být v národním parku je taky zadarmo. Možná si ani neuvědomujeme, co tady vlastně máme.
Jít se projít v Americe není jen tak. Jde to jen v parcích, kde jsou přesně vyznačené trasy. Ostatní území jsou v soukromém vlastnictví. Může to znamenat i to, že když jsme jednou zastavili na hezkém místě v obytňáku s výhledem na lesy, tak nám přišel pán říct, ať odjedeme, protože mu stojíme na jeho soukromém pozemku.
Zajímavostí mezi kulturami a zvyky je samozřejmě více. Tohle jsou jen mé osobní postřehy, které pro mě byly nejsilnější. Pokud se chystáte do USA a máte nějaký dotaz, rozhodně neváhejte se zeptat.
Zdravím vás z rodné hroudy
PureEarthWoman


2 Comments
Michal
To je hezky postreh, ze priroda je zadarmo, vetsina lesu statnich a muzes se jit projit vsude. Ale jak dlouho jeste. Hodne poli, luk a lesu uz nekomu patri, at uz jsou to restituenti, nebo novi, soukromi vlastnici a plotu pribyva… Uz se mi i stalo, ze vyznacena turisticka stezka je prerusena plotem ( puvodne vedla a stale vede pres soukromy pozemek) a nelze po ni pokracovat… Bohuzel. Pral bych si, aby to bylo, jako kdyz jsem vyrustal.
Jean-Jacques Rousseau – „You forget that the fruits belong to all and that the land belongs to no one.“
Kristýna
Děkuji za komentář. Věřím, že čím více se budeme procházet, tím více lidem na tom bude záležet a budeme mít pořád kam. Krásný citát…